Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyliśmy kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy tych osób. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z ZD posiadają dodatkowy (3 chromosomy) na dwudziestej pierwszej parze chromosomów - stąd wzięła się data święta!
Dzieci uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, ze wszystkich grupy oglądały i opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach oraz wzięły udział w kolorowych zabawach ruchowych przygotowanych przez Panie Karolinę, Ludwikę oraz Magdę.
Jak podkreśla Pani Dyrektor Danuta Zagórska, organizator Dnia Kolorowej Skarpetki "Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji, by w przyszłości były świadomymi dorosłymi".