Dogoterapia

Dogoterapia to jedna z najpopularniejszych form terapii z udziałem zwierząt. Polega ona na włączeniu odpowiednio dobranego, przeszkolonego psa w proces rehabilitacji lub wsparcia funkcjonowania dzieci i osób dorosłych. Czworonóg w tym przypadku odgrywa rolę niezastąpionego pomocnika, który wspomaga ludzkiego terapeutę w pracy i jednocześnie ułatwia osiąganie zamierzonych efektów terapii. Dogoterapia bazuje na więzi, jaka tworzy się między człowiekiem, a psem. Wykorzystuje wielokierunkowe oddziaływanie czworonogów na ludzi.
Podczas zajęć dogoterapeutycznych wykorzystywane są ćwiczenia fizyczne, socjalizacyjne, psychologiczne oraz wspomagające rozwój. Najczęściej są one połączone z zabawą. Dzieci uczy się m.in.: witania się z psem, nazywania jego części ciała, prowadzenia na smyczy, wydawania komend, czesania, określania własnego położenia względem czworonoga, naśladowania ruchów zwierzaka.