Hipoterapia

Hipoterapia to terapia z wykorzystaniem koni oraz sposób na budowanie poczucia własnej wartości, wzmacniania mięśni i uczenia się nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Z hipoterapii mogą korzystać zarówno dzieci, np. ze spektrum autyzmu, jak i dorośli, przykładowo po wypadkach.
Jazda konna w ramach hipoterapii to rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemami emocjonalnymi, psychicznymi, ale też niepełnosprawnością umysłową. Hipoterapia opiera się na nawiązywaniu kontaktu człowieka z koniem pozwalając na budowanie więzi ze zwierzęciem.
Hipoterapia dla dzieci
Aby odnieść sukcesy rehabilitacyjne, terapię konną można rozpocząć już u kilkuletnich dzieci. ten rodzaj terapii zalecany jest, np. u dzieci ze spektrum autyzmu. Hipoterapia w usprawnianiu dzieci autystycznych pełni wiele funkcji. Dzięki łagodnemu kołysaniu podczas chodu pomaga niwelować mimowolne ruchy ciała występujące w przypadku autyzmu. Działa uspokajająco i rozluźniająco.
Terapię konna stosuję się także w mózgowym porażeniu dziecięcym, a także z problemami emocjonalnymi, nadpobudliwością i trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami.