Kodowanie na dywanie i ekranie

Innowacja pedagogiczna realizowana w Przedszkolu Miejskim nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi Chełmie nosi tytuł Kodowanie na dywanie i ekranie.

Autorkami innowacji są Agata Moczarska, Magdalena Cisak-Soczyńska, Agnieszka Pasztelan oraz Magdalena Wiśniewska

Tworząc innowację pedagogiczną – „Kodowanie na dywanie i ekranie” wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców. Motywacją do wprowadzenia innowacyjnego programu jest troska o zapewnienie najpełniejszego rozwoju umiejętności i poczucia wartości każdego dziecka.
Na podstawie przeprowadzonych w grupach obserwacji pedagogicznych oraz związku z oczekiwaniami współczesnej edukacji oraz chcąc podnieść jakość naszej placówki, a przede wszystkim podnieść kompetencje przedszkolaków, nauczycielki opracowały wyżej wymienioną innowację. Opiera się
na założeniu kształcenia logicznego myślenia poprzez zastosowanie kodowania i działania za pomocą konkretów i praktycznych ćwiczeń. Program ma charakter otwarty – jego treści mogą być rozszerzane w zależności od zainteresowań i możliwości dzieci.
Rzeczywiste uczenie odbywa się poprzez doświadczenie, które angażuje umysł, emocje i praktyczne działanie. Istotą niniejszego programu było opracowanie pakietu zajęć realizujących treści poprzez zabawę z wykorzystaniem kodowania.

Program innowacyjny jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego zawartą w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017r. Adresatami programu są dzieci w wieku 4-5i 6 lat uczęszczające do naszego przedszkola.