Kwiecień miesiącem Autyzmu

Kwiecień – miesiącem świadomości Autyzmu
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz ich stopień natężenia w poszczególnych sferach są rzeczą indywidualną. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, obejmuje na całym świecie coraz większą grupę ludzi. Dzieci dotknięte nim nie różnią się fizycznie od innych dzieci, lecz odmiennie się zachowują. Autyzm pojawia się we wczesnym dzieciństwie, najczęściej przed upływem 30 miesiąca życia. Jednym z pierwszych podstawowych objawów autyzmu dziecięcego może być nieprawidłowy rozwój w zakresie rozumienia i ekspresji językowej, która służy porozumiewaniu się z ludźmi. Może wystąpić też nieprawidłowy rozwój kontaktów społecznych, brak zabawy symbolicznej. Szacuje się, że w naszym kraju zjawisko autyzmu dotyczy ok. 10 do 15 tys. dzieci i młodzieży oraz kilku tysięcy osób dorosłych. W Europie żyje około 5 milionów osób z Autyzmem.
Aby wyrazić solidarność z osobami z Autyzmem w tym miesiącu dominuje kolor niebieski. Niebieski to kolor autyzmu, ponieważ symbolizuje nadzieję, niewinność, głębię.

Poniżej proponujemy filmy , które przybliżą Państwu i dzieciom tematykę autyzmu .

Dzień Świadomości Autyzmu - film dla dzieci

Jaś i niebieski motyl - bajka dla dzieci -Światowy Dzień Świadomości Autyzmu